NWF Schedule 2017

Please note this is the schedule for NWF 2016 and gives you a flavour of what we delivery at NWF. This year’s 2017 Schedule will be updated in due course.

For ease of reading all sup events are highlighted in blue text.

Friday

Date Serial Time Activity On Land Remarks
Fri 2 Sept 01 0800hrs Booking on Site & Event Registration throughout the day For Windsurf, Sup, Camping, Party Tickets, Shower tokens etc within Registration/Party tent
02 0930hrs Havant Borough Council (HBC)

Portsmouth Watersports Centre (PWC)

Taster Session 1

Kayak

Windsurfing

Stand up Paddle

03 1030hrs Havant Borough Council (HBC)

Portsmouth Watersports Centre (PWC)

Taster Session 2

Kayak

Windsurfing

Stand up Paddle

04 1130hrs Havant Borough Council (HBC)

Portsmouth Watersports Centre (PWC)

Taster Session 3

Kayak

Windsurfing

Stand up Paddle

05

1200hrs Official Event Admin Opening Brief Briefing held in Registration Tent
06 1300hrs Sup Activity Briefing & Social Paddle

BSUPA Marc Hambidge

Sup North Alan & Lucy Sup Polo

Jay Manning Sup Games

07 1300hrs Windsurf Clinic 1

Peter Hart

Fri 2 Sept 08 1330hrs Havant Borough Council (HBC)

Portsmouth Watersports Centre (PWC)

Taster Session 4

Kayak

Windsurfing

Stand up Paddle

09 1400hrs Chimet Dash 1 National Sponsored Riders 6 mile Course 1 x lap
10 1400hrs Sup Clinic (New Products) Walk round the Industry Stands
11 1430hrs Havant Borough Council (HBC)

Portsmouth Watersports Centre (PWC)

Taster Session 5

Kayak

Windsurfing

Stand up Paddle

12

1500hrs Windsurf Clinic 2

Colin Dixon

Windsurf Coaching
13 1500hrs Sup Sprints

Sup Tug of War

Sup XL Relay

Sup Polo

Individual ISUPs

14 1630hrs Windsurf Clinic 3

Peter Hart

with

Andy Brandt

Brits v Yanks

15 1600hrs Chimet Dash 3 National Sponsored Riders 6 mile Course 1 x lap
Fri 2 Sept 16 1730hrs Windsurf Clinic 4

Phil & Danielle

Get Windsurfing.com

Dieter Van der Eyken

Supported by SB/SV Team Riders

17 1730hrs

Sup Windsup Relay

Sup Polo

Sup North Sponsored by Starboard

18 1930-2030hrs

2030hrs

Sup Water Polo

Chimet Dash & Sup Water Polo Night Prize Giving

Industry Team Competition

18

2100-0100hrs

Night Entertainment

Fri Party Night Cadency & DJ

Saturday

Date Serial Time Activity On Land Remarks

Sat 3 Sept

01 0730hrs Event Registration Open all day For Windsurf, Sup, Camping, Party Tickets, Shower tokens etc within Registration/Party tent
02 0800hrs SUPilates Sophy Aykroyd
03 0900hrs Main Event Admin Brief

SUP Brief

Windsurf Brief

Micro Blasters

Freestyle Brief

All to attend in Main Party Marquee

Marc Hambidge

Bob Ingram

Ian Karft

Phil & Danielle

04 0930hrs Havant Borough Council (HBC)

Portsmouth Watersports Centre (PWC)

Taster Session 6

Kayak

Windsurfing

Stand up Paddle

Sat 3 Sept

05 0945hrs Starboard, Severne, Tushingham, Customers Equipment Set Up

World Freestyle Champion Dieter Van Der Eyken and available Starboard, Severne & Tushingham riders assist in kit tuning.

06

1000hrs

NWF Sup Day Briefing

Individual & Team Competitions

Sup Water Polo

Sup Games

Sup Junior

07 1030hrs Havant Borough Council (HBC)

Portsmouth Watersports Centre (PWC)

Taster Session 7

Kayak

Windsurfing

Stand up Paddle

08 1030hrs Race 1 Severne Cup

Sponsored By Severne

09

1030hrs Sup Junior Clinic

Sam Ross

10

1100-1200hrs Sup BOP Heats

Sup Polo

Sup Junior Racing (Sprints)

Teams

Individual

11 1100hrs Windsurf Clinic 4 Peter Hart

Sat 3 Sept

12 1130hrs Havant Borough Council (HBC)

Portsmouth Watersports Centre (PWC)

Taster Session 8

Kayak

Windsurfing

Stand up Paddle

13

1200hrs Sup Clinic

Ladies Sup Clinic

Sup Junior Clinic

Sup Water Polo

Ollie Shilston

Emily King

Jamie Harman

Sup North Alan Taylor & Lucy Pearce

14 1200hrs Severne Cup Prize Giving All windsurfers to attend plus next race brief
15 1200hrs Race 1 Micro Blasters Krafty

Junior Windsurfing

Sponsored by Neil Pryde & JP

16 1200-1230hrs Elimination 1 Night Windsurf

Sam Ross

17 1215hrs Windsurf Clinic 5 Phil & Danielle
18 1300hrs Race 2 Fanatic Cup
19 1330-1500hrs Sup XL Challenge

Sup Water Polo

Sup Junior Racing (Technical)

Fanatic Team Sponsored

Sup North Alan Taylor & Lucy Pearce

Red Paddle Co

20 1330hrs Havant Borough Council (HBC)

Portsmouth Watersports Centre (PWC)

Taster Session 9

Kayak

Windsurfing

Stand up Paddle

Sat 3 Sept

21 1330 -1415hrs Windsurf Clinic 6

Sam Ross

22 1330hrs Race 2 Micro Blasters Krafty

Junior Windsurfing

Sponsored by Neil Pryde & JP

23 1415-1445hrs Elimination 2 Night Windsurf

Sam Ross

24

1415hrs Windsurf Clinic 7

Simon Bornhoft

25

1430hrs Fanatic Cup Prize Giving Main Marquee
26 1430hrs Havant Borough Council (HBC)

Portsmouth Watersports Centre (PWC)

Taster Session 10

Kayak

Windsurfing

Stand up Paddle

27 1500hrs Race 3 North Cup 1 x Master Blaster Fleet

28 1530hrs Sup Sprint

Sup Polo

Sup Games

Sup Junior Racing (Sprints)

Sup North Alan Taylor & Lucy Pearce

Sponsored by Fanatic

Sponsored Red Paddle Co

29 1530hrs Race 3 Micro Blasters Krafty

Junior Windsurfing

Sponsored by Neil Pryde & JP

30 1600hrs Windsurf Clinic 8 Ant Baker

Sat 3 Sept

31 1630hrs Race 4 Micro Blasters Krafty

Junior Windsurfing

Sponsored by Neil Pryde & JP

32

1630hrs

North Cup Prize Giving

33 1700hrs

Sup Prize Giving

Sup Junior Racing

Sponsored Red Paddle Co

34 1730hrs

Windsurf Clinic 9

Jim Collis
35

1730hrs

Sup Group Organised Mass Cruise Evening Mass-Paddle: If it floats, jump on & join in!
36 1815hrs

SUPilates

Sophy Aykroyd

37 1850hrs Race 5 Micro Blasters (Eve) Krafty

Junior Windsurfing Plus Pro’s

38 1920hrs Sup Sprint

Sup Polo

Sup Games

Sup Junior Racing

Sponsored by Starboard

Sponsored By Fanatic

Sponsored by Red Paddle Co

39 1940hrs NWF Sup Night Survivor
40 2000hrs Night Windsurf Final
41 2030hrs Prize giving on beach Night Windsurf Prize Giving Micro Blasters, Sup Night, Free, Night Windsurfing

42

2100-0100hrs NWF VIP Beach Party Pirate Theme Steve Masters & The Foc’s

Plus DJ

Sunday

Date Serial Time Activity On Land Remarks

Sun 4 Sept

01 0830hrs Registration Open For Windsurf, SUP, Camping, Party Tickets, Shower tokens etc within Registration/Party tent
02 0900hrs SUPilates Sophy Aykroyd
03 0930hrs Windsurfing Sunday Brief

SUP Brief

Windsurf Brief

Micro Blasters

Freestyle Brief

In Main Party Tent

Marc Hambidge

Bob Ingram

Ian Karfty

Phil & Danielle

04 0930hrs Havant Borough Council (HBC)

Portsmouth Watersports Centre (PWC)

Taster Session 11

Kayak

Windsurfing

Stand up Paddle

05 1000hrs Sup Day Brief

Sun Team

Competitions

06 1000-1200hrs Junior & Amateur Freestyle Clinics & Comp

Coordinated by Phil & Danielle

World Freestyle Champion Dieter Van Der Eyken and assisted by Team Riders

07 1000hrs Race 5 Starboard Cup
08 1030hrs Havant Borough Council (HBC)

Portsmouth Watersports Centre (PWC)

Taster Session 12

Situated west of the Inn On The Beach

Sun 4 Sept

09 1030-1200hrs NWF Sup BOP Out & Back with Beach Transitions
10 1030hrs Race 6 Micro Blasters Krafty

Junior Windsurfing

Sponsored by Neil Pryde & JP

11 1030hrs Windsurf Clinic 9

Sam Ross

12 1130hrs Havant Borough Council (HBC)

Portsmouth Watersports Centre (PWC)

Taster Session 13

Kayak

Windsurfing

Stand up Paddle

13 1130hrs Starboard Cup Prize Giving
14 1200hrs Race 6 North Cup
15 1230hrs Windsurf Clinic 10 Colin Dixon
16 1230hrs SUP Clinic Ollie Shilston SUP Chill Out Zone
17 1300hrs Race 7 Micro Blasters Krafty

Junior Windsurfing

Sponsored by Neil Pryde & JP

Sun 4 Sept

18 1330hrs Havant Borough Council (HBC)

Portsmouth Watersports Centre (PWC)

Taster Session 14

Kayak

Windsurfing

Stand up Paddle

19 1330-1530hrs NWF Freestyle Pro Comp Judged By Sam Ross & Colin Dixon
20 1400-1500hrs Windsurf Clinic 11 Simon Bornhoft

WindSurfCoaching

21 1330-1530hrs NWF Sup Distance 5k & 2k
22 1430hrs Havant Borough Council (HBC)

Portsmouth Watersports Centre (PWC)

Taster Session 15

Kayak

Windsurfing

Stand up Paddle

23 1600hrs Main Prize Giving Sup & Windsurf

GPS Speed Awards

NWF Windsurfing Nominations

All to attend in main marquee

Mayor of Havant

Share and Recommend: