NWF Schedule 2018

Please see the PROVISIONAL schedule for 2018.  The final schedule will be confirmed nearer the event.

Ser

Time

Activity

On Land

Remarks

Friday 8th June

1 0900 Onwards Booking In & Event Registration Continues throughout Sat & Sun within Registration/Party tent
2 1200 Official Event Admin Opening Brief

Windsurf & Sup Industry Trade Show Demo

 

All to attend Main Party Marquee

All Industry Demo Equipment available

 

3 1300 RYA Taster Sessions   Kayak

Windsurfing

Stand up Paddle

 

4 1300 SUP Skills Clinic Beginners TBC Clinic looking at paddle technique
5 1500 RYA Taster Sessions   Kayak

Windsurfing

Stand up Paddle

 

6 1530 Windsurfing Clinic 1 Simon Bornhoft
7 1600 SUP Team Event Team events down by the SUP beach (SUP Polo, Dragon and XL)
8 1630 RYA Taster Sessions Kayak

Windsurfing

Stand up Paddle

 

9 1800 SUP Clinic – SUP Exploring Ben Longhurst / Jules Bearnard from WSA Listen to Ben and Jules B give an overview of things to think about if exploring waterways on your SUP from weather through to equipment
10 1800 SUP Adventure Paddle round Rutland Paddle for everyone – regardless of level
SUP Beach
11 1900 – 2000 Brand v Brand SUP Water Polo Champs SUP Brands battling it out to be crowed Water Polo Champion 2018
12 2100- 0100 The Grainstore Fri Night Entertainment

Saturday 9th June

1 0800

0800 – 0900

SUP Yoga with Gemma

Event Registration

For all activities
2 0900

0900

0930

Main Event Welcome Admin Brief

Industry Trade Demo Show

Windsurfing Discipline Brief

 

All to attend in Main Party Marquee

 

Allan Cross/Karen Battye

3 0930 SUP Day Briefing Chris Kenyon / Mark Price

SUP Beach

4 1000 RYA Taster Sessions Kayak

Windsurfing

Stand up Paddle

 

5 1000 GB SUP National Series – 100m Sprints (Adults & Juniors) SUP Beach

Open to all paddlers

6 1030 Race 1 Severne Cup Sponsored by Severne
7 1100 SUP Clinic – Paddle Skills Scott Warren Paddle technique session
8 1100 Junior Skills Clinic 1 RYA Team 15
9 1130 Junior Super Cross Race 1 RYA Team 15
10 1130 RYA Taster Sessions Kayak

Windsurfing

Stand up Paddle

 

11 1130 Windsurfing Clinic 2 Colin Whippy Dixon
13 1200 SUP Yoga with Gemma

SUP Clinic – Boards 101

 

Scott Warren

 

Learn about the different types of boards and how to look after them

14 1230  Severne Cup Race 1 Prize Giving Sponsored by Severne Main Marquee
15 1300 RYA Taster Sessions Kayak

Windsurfing

Stand up Paddle

 

16 1300 Race 2 Fanatic Cup Sponsored by Fanatic
17 1330 Windsurfing Clinic 3 Simon Bornhoft
18 1330 Junior Skills Clinic 2 RYA Team 15
19 1400 Junior Super Cross Race 2 RYA Team 15
20 1400 GB SUP National Series –  Distance Race inc Junior Racing SUP Beach

Shorter course for Leisure category also available

21 1400 Junior Super Cross Race 2 RYA Team 15
22 1430 Rutland Watersports Centre

Taster Session 7

 

  Kayak

Windsurfing

Stand up Paddle

23 1500 Q&A with the SUP Brands Always wanted to ask the Brands a question? This is your opportunity
24 1500 Fanatic Cup Race 2 Prize Giving Sponsored by Fanatic Main Marquee
25 1530 Windsurfing Clinic 4 Jim Collis
26 1530 Race 3 Neil Pryde/JP Cup Race Sponsored by NP & JP
27 1530 Junior Skills Clinic 3 RYA Team 15
28 1600 Junior Super Cross Race 3 RYA Team 15
29 1600 Night Supercross Elimination (Adults) Sam Ross
30 1600 SUP Clinic – Cross Training Jenni Wilson Want to get the best out of your paddling? Learn the benefits of cross training
31 1600 SUP Team Events Dragon, XL and SUP Polo
32 1600 RYA Taster Sessions Kayak

Windsurfing

Stand up Paddle

 

33 1700 Neil Pryde/JP Race 3 Prize Giving Sponsored by NP & JP
34 1730 SUP Adventure Rutland Tour Paddle for everyone – regardless of level
35 1830 SUP Dragon Final

GB SUP National Series – Sprint Final

 
36 1930

2000

2030

Windsurf Junior

Night Windsurf Senior Final

Prize Giving & NWF Awards

 
37 2100 – 0100 The Grainstore VIP Beach Party  

Sunday 10th June

1 0900 Registration Open

SUP Yoga with Gemma

   
2 1000 Main Briefing    
3 1000 SUP Clinic – Injury Prevention Jenni Wilson Have you suffered a paddle related injury? Learn how to avoid
4 1000 RYA Taster Sessions   Kayak

Windsurfing

Stand up Paddle

 

5 1000 Junior Skills Clinic 4   RYA Team 15
6 1030 Junior Super Cross Race 4   RYA Team 15
7 1100 The Starboard Cup Race 4   Sponsored by Starboard
8 1100 SUP Polo   SUP Beach
9 1200 RYA Taster Sessions   Kayak

Windsurfing

Stand up Paddle

 

10 1200 Junior Skills Clinic 5   RYA Team 15
11 1200 Windsurfing Clinic 5 Sam Ross
12 1230 Junior Super Cross Race 5   RYA Team 15
13 1300 The Starboard Cup Race 4 Prize Giving  
14 1300 SUP Clinic – SUP Exploring Ben Longhurst / Jules Bearnard from WSA Listen to Ben and Jules B give an overview of things to think about if exploring waterways on your SUP from weather through to equipment
15 1400 Rutland Watersports Centre

Taster Session 11

 

  Kayak

Windsurfing

Stand up Paddle

17 1400 The North Cup Race 5  
18 1400 Junior Skills Clinic 6   RYA Team 15
19 1430 Junior Super Cross Race 6   RYA Team 15
20 1430 Windsurfing Clinic 6 Colin Whippy Dixon
21 1500 SUP Prize Giving Chris Kenyon / Mark Price
22 1600 Main Prize Giving

North Cup Race 5 Prize Giving

 
 

 

Share and Recommend: